Chcesz zmienić dostawcę prądu? Bądź czujny! Cz. 2

W poprzednim artykule poruszyliśmy kwestię zmiany dystrybutora prądu. Dla przypomnienia dodamy, że od 1 lipca 2007 r. mamy prawo wyboru i możliwość zawarcia umowy z innym sprzedawcą. Choć wygląda to dość zachęcająco, niestety wielu sprzedawców bazuje, a mówiąc dosadnie – zarabia na niewiedzy konsumentów. Sprawdź jak nie dać się oszukać!

attention-1422209_1280hh

Większość konsumentów energii elektrycznej, którzy zmienili swojego dystrybutora, dokonało tego pod wpływem wizyty przedstawiciela handlowego danego sprzedawcy we własnym domu. Przedstawiciel sprawnie wypełnił umowę i pozostałe dokumenty, wraz z pełnomocnictwem do wypowiedzenia istniejącej umowy. Z reguły nikt nie zadawał pytań o czas obowiązywania dotychczasowej umowy na dostawę prądu, a tym bardziej o kary wynikające z jej przedterminowego zerwania. I tak oto w łatwy sposób dochodziły dodatkowe koszty rzędu nawet kilkuset złotych. Należy takie decyzje podejmować rozważnie, koniecznie trzeba się zapoznać ze szczegółami obecnej umowy, gdyż przez karną opłatę, możesz w ogóle nie odczuć obiecanych oszczędności.

Niektóre firmy oferujące dystrybucję prądu mogą w pakiecie oferować klientom ubezpieczenie. W związku z tym, oprócz opłat za zużytą energię i dostarczenie prądu do nieruchomości, klient jest ponadto zobowiązany płacić za ubezpieczenie. Koszty są różne, gdyż najbardziej podstawowa wersja wynosi ok. 30 zł miesięcznie, a rozszerzona nawet ok. 100 zł. I znów z oszczędności nici.

Niestety w większości przypadków zmiana sprzedawcy prądu zamiast z oszczędnościami, wiąże się z podobnymi opłatami, a nawet z jeszcze większym wydatkiem. W świetle prawa każdy ma wolny wybór, jednakże nowe, nie zawsze znaczy – lepsze. Szczególnie w tym przypadku. Najważniejsze jest zachowanie czujności i podejmowanie przemyślanych decyzji. W każdym przypadku należy dokładnie zapoznać się z aktualnie zawartą umową i jeszcze dokładniej przeczytać umowę, którą zamierza się podpisać.

Pozdrawiamy, Admireo.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *