Kupujesz działkę budowlaną? Bądź czujny! Cz. 1

W Polsce zwykło się mawiać, że prawdziwy mężczyzna powinien zasadzić drzewo, spłodzić syna i wybudować dom. Wielu rzeczywiście do tego dąży, choć niekoniecznie w takiej kolejności. Dziś większość par preferuje najpierw się ustatkować, mieć pewna pracę i lokum, by móc zapewnić swoim dzieciom wszystko, czego trzeba. Dla jednych dom jest wciąż marzeniem, drudzy natomiast już robią w tym kierunku pierwsze kroki.

landmark-1464744_1280

Budowanie własnego domu nie jest łatwe i składa się z wielu etapów, wypełniania formalności, planowania… Naprawdę jest co robić! Ale zacznijmy od początki. Nie można właściwie nic zrobić, dopóki nie ma się odpowiedniej działki. Poszukując idealnej nieruchomości pod swoje przyszłe „gniazdko”, trzeba pamiętać o wielu czynnikach…

Przede wszystkim należy dokładnie zapoznać się z dokumentacją danego terenu, ponieważ nie każda nieruchomość jest działką budowlaną. Możesz to sprawdzić zapoznając się z wypisem zagospodarowania przestrzennego. Być może w świetle prawa jest terenem rolnym albo grunt jest na tyle podmokły, że wymaga specjalnego przygotowania, którego koszt okaże się zupełnie nieopłacalny. W tym przypadku przyda się rada geologa, który za kilkaset złotych oszacuje stan i użyteczność terenu, który planujemy kupić. Pewnie niektórzy uznają, że to strata pieniędzy, żeby za każdym razem zgłaszać się do geologa. Patrząc na to z drugiej strony, prawdziwą stratą pieniędzy byłoby kupić działkę budowalną, która nie nadaje się pod budowę domu czy innej nieruchomości. Jeśli ktoś lubi tak duże ryzyko – nic nie stoi na przeszkodzie, by kupować działkę „w ciemno”.

Choć nie każdy może sobie na to pozwolić, dobrym pomysłem jest przyglądanie się działce o różnych porach doby. Da to pogląd na wpływ oświetlenia na wygląd teren. Co ważne, to nie podejmować pochopnych decyzji i naprawdę dobrze je przemyśleć. Lepiej wszystko posprawdzać niż żałować wydanych pieniędzy, a do tego mieć później problem ze sprzedażą działki.

Już niebawem ciąg dalszy porad, które pomogą Wam się ustrzec przez zakupem nieodpowiedniej działki budowalnej.

Pozdrawiamy, Admireo.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *