Kupujesz działkę budowlaną? Bądź czujny! Cz. 2

W poprzednim artykule  podpowiedzieliśmy  od czego zacząć planowanie zakupu działki budowlanej i jak sprawdzić jej stan prawny.

Dzisiaj opowiemy o kolejnych istotnych rzeczach, jakie należy sprawdzić zanim zdecydujemy się na zakup działki pod budowę własnego domu.

castle-500179_1280

Przed zakupem działki warto dokonać oceny istniejącego otoczenia działki pod kątem wysokich drzew, składów śmieci u sąsiadów, starych pozostałości budynków lub murów, linii średniego i wysokiego napięcia etc. Wpływ takich linii na zdrowie i życie mieszkańców od lat jest powodem sporów i badań.

Warto również spojrzeć na nieruchomość o różnych porach dnia i obejrzeć drogę słońca. Da to pogląd na  oświetlenie terenu i zacienianie przez obiekty działek sąsiednich.

Media to kolejny ważny termin – tym mianem nazywamy dostęp do sieci energetycznej, wodnej i kanalizacyjnej jak również gazowej i telefonicznej. Dostępność tych instalacji i bliskość przyłączy ma bezpośredni wpływ na to czy i jak kosztowne będzie podłączenie domu do sieci. Warto zdać sobie sprawę, że poprowadzenie 100 m sieci energetycznej podziemnej może kosztować 12.000 zł, a doprowadzenie kanalizacji 500 m może kosztować nawet kilkaset tysięcy złotych. W takiej sytuacja tańsza działka bez dostępu do mediów docelowo jest dla nas droższa niż tej samej wielkości droższa działka z dostępem do mediów. Sprawdzenie dostępności wszystkich mediów wymaga udania się do wszystkich dostawców mediów z osobna czyli zakładu energetycznego, operatora sieci wodnej i kanalizacyjnej, operatora sieci gazowej i telekomunikacyjnej.

U każdego z nich należy sprawdzić:

  • czy jest planowana sieć w miejscu naszej działki;
  • jaka forma podłączenia będzie obowiązywać (np. elektryczność może być podłączona kablem ziemnym lub linią napowietrzną);
  • na kiedy jest planowana inwestycja oraz kto ma ją finansować – często może być to współfinansowane przez właścicieli;
  • odległość na jaką należy poszczególne media doprowadzić do działki.

Wtedy możliwe będzie określenie jakie koszty poniesiemy w celu uzbrojenia działki czyli doprowadzenia wszystkich potrzebnych nam mediów. Przecież w kontekście kupna działki pod budowę domu, perspektywa planów rozbudowy sieci kanalizacyjnej w 2025 roku nie pomoże nam a jedynie wymusi dodatkowe koszty zaplanowania i wykonania szamba lub oczyszczalni przydomowej.

Kupno działki budowlanej to nie to samo, co kupno nowego ciucha czy wycieczki w biurze podróży. To inwestycja z reguły na wiele lat, warto więc dokładnie sprawdzić wszystkie omówione przez nas aspekty z tym związane.

Wkrótce przedstawimy problemy związane z ubezpieczeniem nieruchomości.

Pozdrawiamy, Admireo.pl

Odpowiedź do artykułu “Kupujesz działkę budowlaną? Bądź czujny! Cz. 2

  1. Piotrek

    Pamietam, że jak moj brat kupowal dzialke to korzystal ze strony ongeo.pl Tam mogl dokonac analizy terenu, słyszales o tym?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *