ABC ubezpieczenia nieruchomości cz. 1

Ubezpieczenie w dzisiejszych czasach jest niemal nieodłączną częścią nieruchomości. Dobrze wybrane ubezpieczenie stanowi nieocenioną pomoc w przypadku poniesionych szkód materialnych. Przecież, gdy mieszkanie zajmie pożar, możemy być narażeni na ogromne straty. Nie inaczej jest w przypadku, kiedy sąsiadowi pęknie rura i zalewa nasze mieszkanie. Skąd wziąć nagle pieniądze na kompletnie nieplanowany remont? Wtedy z pomocą przychodzi ubezpieczenie.

view-of-the-house-1592507_1280

Gdy już podejmiemy decyzję, że chcemy ubezpieczyć swoje mieszkanie, warto porównać oferty różnych firm ubezpieczeniowych i spośród nich wybrać najkorzystniejszą. Obecnie możliwości jest naprawdę wiele, a towarzystwa ubezpieczeniowe mają różne pakiety ubezpieczeniowe. Oprócz lokalu można bowiem ubezpieczyć sprzęt elektroniczny, urządzenia AGD, meble a nawet stałe elementy wykończenia wnętrz. Można również w korzystnej cenie wykupić całe pakiety ubezpieczeniowe dla siebie i dla rodziny. W wyborze najkorzystniejszego ubezpieczenia pomocny może być internet i porównywarki ubezpieczeń, czasami warto jednak skorzystać z porad dobrego agenta ubezpieczeniowego.

W pierwszej kolejności  konieczna jest dokładna wycena mieszkania, której powinien dokonać  specjalista.

W następnej kolejności konieczne jest ustalenie zagrożeń na jakie może być narażony nasz lokal. W tym momencie istotny jest stan techniczny nie tylko naszego lokalu ale także stan techniczny całej nieruchomości, w tym stan pokrycia dachowego czy instalacji wodnej i kanalizacyjnej, gazowej, elektrycznej czy centralnego ogrzewania. Można to zrobić samodzielnie, jednakże zdecydowanie polecamy pomoc agenta ubezpieczeniowego lub rzeczoznawcy majątkowego. On zrobi to za nasz szybciej i dokładniej. Szczególnie duże ryzyko w blokach mieszkalnych wiąże się z wybuchem gazu lub pożarem, a w niektórych regionach również z powodziami lub podtopieniami. Te ostatnie zwykle wynikają z intensywnych opadów lub topniejących śniegów a także bliskości zbiorników wodnych. Trzeba jednak mieć na uwadze, że oprócz zniszczeń nieruchomości, często dochodzi do uszkodzenia wyposażenia mieszkania a zwłaszcza sprzętu elektronicznego. Te w kontakcie z wodą (a niekiedy nawet i bez jej pomocy) mogą spowodować spięcie w sieci energetycznej, co z kolei nie zawsze podlega gwarancji sprzętowej.  Powinniśmy się też ubezpieczyć od włamania i kradzieży. Nikomu tego nie życzymy, ale to czasami trudniej przewidzieć niż anomalia pogodowe.  Nie pozostaje zatem nic innego, jak dobrze się ubezpieczyć również od takich wypadków.

Pozdrawiamy, Admireo.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *