ABC ubezpieczenia nieruchomości cz. 2

Ubezpieczenie mieszkania jest bardzo ważną kwestią, niestety często pomijaną. Przynajmniej dopóki nic złego się nie przytrafi… Ale po fakcie nie da się wykupić ubezpieczenia, które wypłaci odszkodowania za doznane wcześniej szkody. Lepiej jednak uczyć się na cudzych błędach niż własnych, warto zatem pomyśleć o tym już zawczasu.

alarm-1680620_1280

Gdy podjęliśmy decyzję o zakupie ubezpieczenia a nasze mieszkanie zostało wycenione przez specjalistę i zostały wyszczególnione zagrożenia, jakie mogą dotknąć naszą nieruchomość, można przejść do kolejnego kroku czyli wyboru okresu ubezpieczenia. W przypadku ubezpieczenia majątku, standardowy czas trwania umowy wynosi 1 rok, po którym umowa może się automatycznie odnawiać. Klient ma prawo zrezygnować z takiej opcji, gdyż niektórzy ubezpieczyciele proponują polisy na dość nietypowy okres ubezpieczenia np. pół roku, dwa lata… Trudno jest ocenić, który wariant jest lepszy. Im krócej trwa ubezpieczenie, tym większe możliwości zmian zarówno samej polisy, jak i towarzystwa ubezpieczeniowego. Z drugiej jednak strony może się to wiązać z częstszymi podwyżkami składki i wyższą składką.

Kolejną kluczową kwestią jest suma gwarancyjna. To kwota na jaką ubezpieczasz swoje mieszkanie i to od niej zależy wysokość wypłacanego odszkodowania. Ten etap należy szczególnie dobrze przemyśleć, ponieważ wiąże się on jednocześnie ze składkami, które należy wpłacić. Wraz ze wzrostem sumy ubezpieczenia, podwyższa się cena, którą klient musi zapłacić za polisę. Warto też zwrócić uwagę na procentowe ograniczenie wypłaty odszkodowania za daną szkodę. W ten sposób możemy mieć polisę zawartą na 250.000 zł ale ograniczenie, że przy zalaniu wypłata na wyposażenie może wynosić maksymalnie 10 procent co w praktyce oznacza, że na meble i inne wyposażenie (parkiety, listwy na ścianach itp.) dostaniemy jedynie 25.000 zł, a to może nie wystarczyć na renowację mebli, zakup nowych czy ułożenie parkietu. Takie wyłączenia lub ograniczenia maksymalnej kwoty wypłaty odszkodowania ogranicza ryzyko ubezpieczyciela i pozwala obniżyć składkę, tylko że w razie potrzeby ubezpieczony zwykle nie ma możliwości odtworzenia swojej nieruchomości z wypłaconej kwoty. Dlatego uważnie sprawdź jakie są limity maksymalnych wypłat w proponowanej polisie. Sęk w tym, żeby tak dobrać ubezpieczenie, by było nas stać na jego opłacenie, ale jednocześnie nie ograniczać się do absolutnego minimum. Dobry agent ubezpieczeniowy niewątpliwie pomoże podjąć właściwą decyzję i znaleźć „złoty środek”.

Ciekawym i przydatnym dodatkowym pakietem jest home assistance. Wspomniana usługa daje możliwość uzyskania szybkiej pomocy fachowca w przypadku nagłej awarii domowej. Wystarczy wykręcić podany w umowie numer i wezwać pomoc. Za usunięcie usterki nie ponosi się wtedy  dodatkowej opłaty, należy jedynie pokryć koszty elementów lub urządzeń, które musiały zostać wymienione na nowe.

Warto również zapytać o zniżki, które można otrzymać za zmniejszenie we własnym zakresie ryzyka wystąpienia określonych zdarzeń. Przykładowo są to drzwi antywłamaniowe czy też systemy alarmowe.

Pozdrawiamy, Admireo.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *