Niebezpieczny śnieg

W ostatnich latach zima w Polsce nie była zbyt sroga. Ten rok natomiast zaczął się dość mroźnie i… śnieżnie! Dla dzieci to ogromna frajda i jedna z niewielu okazji do lepienia bałwana czy zjeżdżania na sankach. Niestety ten malowniczy puch może nieść za sobą wiele zagrożeń.

Te niewinne i delikatne płatki śniegu sprawiają wrażenie bardzo lekkich, jednak jeśli skumulują się w jednym miejscu, ubiją, a masa zacznie nabierać wilgoci, stanowią naprawdę spory ciężar. Jest to szczególnie ważne w przypadku dachów.

snow-81337_1280

Choć każdy z nich został tak zaprojektowany, że ciężar śniegu został uwzględniony, nie oznacza to, iż jest on niezniszczalny. Każdy z nich ma swoją wytrzymałość i zbyt duże obciążenie może skutkować zawaleniem dachu. Ryzyko jest szczególnie wysokie w przypadku dachów płaskich, ponieważ śnieg nie ma żadnej możliwości, by samoistnie się zsuwać. Jeśli zarządcy nieruchomości nie zadbają o usunięcie śniegu z połaci dachowej, może to wiązać się z wieloma przykrymi konsekwencjami.

Najczęściej spotykanym skutkiem zaniedbania ze strony zarządców nieruchomości, są spadające masy śniegu lub zwisające na krawędziach dachu sople. Jeśli nie zostaną usunięte przez specjalistów, mogą spaść na przechodniów oraz wyrządzić wiele szkód.

Nie inaczej bywa w przypadku uszkodzeń więźby dachowej i rozszczelnienia obróbek blacharskich. Jeśli do tego dojdzie, mieszkańcy poddasza szybko się o tym dowiedzą, bowiem dach zacznie przeciekać. Pod naciskiem zasp śnieżnych może dojść również do wygięcia krokwi, a nawet całych połaci dachowych. W takiej sytuacji niewiele trzeba, by doszło do nadwyrężenia wiązań krokwi dachowych i zerwania połączeń zarówno zbijanych, jak i skręcanych. Gdy krokwie zaczną pękać, a więźba dachowa straci na stabilności dach w każdej chwili może się zawalić. Nawet jeżeli konstrukcja dachu ma większą wytrzymałość, zbyt duży nacisk będzie powodować pękanie murów, fundamentów i wieńców budynku. W niektórych przypadkach może dojść także do (nierównomiernego) osiadania budowli.

Dlatego tak ważne jest kontrolowanie przez zarządców nieruchomości stanu dachów i w zależności od zastosowanej konstrukcji sprawdzanie grubości pokrywy śnieżnej oraz dbanie o usuwanie śniegu.

Pozdrawiamy, Admireo.pl

Odpowiedź do artykułu “Niebezpieczny śnieg

  1. edzieciecy

    Wybierajac zabawki dla niemowleta do parku, o jest zwrócic rade na niewiele zasadniczych potrzeb. Przede kazdym zabawki te powinny stanowic solidne. Nalezy tu równiez o zastosowanie w ich pracy bezpiecznych materialów, brak ostrych krawedzi, kiedy i stabilnosc. Najlepiej wybierac produkty certyfikowane. Dzieki temu dostajemy pewnosc, iz dziecko nie wypracuje sobie nimi krzywdy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *